Wstrząsy wywołane działalnością górniczą – zasady postępowania po wystąpieniu szkód

Polkowice są w dużym stopniu narażone na szkody górnicze wywołane wstrząsami górotworu powstającymi w wyniku eksploatacji złóż rud miedzi przez KGHM Polska Miedź S.A. Przedsiębiorca górniczy jest zobowiązany do naprawy szkód, które bezspornie są wynikiem jego działalności.

Postępowanie o naprawienie szkody wszczynane jest na pisemny wniosek poszkodowanego, składany we właściwej kopalni KGHM.

W sytuacjach awaryjnych, gdy zagrożone jest zdrowie, życie lub mienie poszkodowanego i natychmiast konieczne jest podjęcie działań naprawczych, można zgłoszenia dokonać telefonicznie w Działach Szkód Górniczych kopalń w godz. 7:00 – 15:00

  • Zakłady Górnicze Lubin 76 7482 403, 335 
  • Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice 76 7484 230, 232 
  • Zakłady Górnicze Rudna 76 7485 708, 76 748 66 79

Zgłoszenia w sytuacjach awaryjnych przyjmuje również Dyspozytor Kopalni w godz. 15:00 – 7:00 

  • Zakłady Górnicze Lubin 76 74 82 222 
  • Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice 76 74 84 111 
  • Zakłady Górnicze Rudna 76 74 85 200

W celu stwierdzenia związku przyczynowego pomiędzy szkodą i ruchem zakładu górniczego przeprowadzane są oględziny szkód. Z propozycją terminu przeprowadzenia oględzin występuje ten Zakład Górniczy KGHM, na którego terenie wystąpił wstrząs powodujący szkody.

W imieniu KGHM oględzin dokonuje (w obecności wnioskodawcy) pracownik kopalni. Z oględzin sporządzany jest protokół, w którym opisywane są wszystkie zauważone uszkodzenia. Wnioskodawcy przysługuje prawo otrzymania kopii protokołu.

Zakład Górniczy, po zbadaniu zasadności wniosku o naprawę szkody, ma obowiązek pisemnego powiadomienia wnioskodawcy o wyniku jego rozpatrzenia do 30 dni kalendarzowych od daty jego otrzymania.

Jeżeli po analizie uszkodzeń (udokumentowanych w trakcie oględzin) oraz parametrów wpływów eksploatacji górniczej zostanie stwierdzony związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy szkodą a ruchem zakładu górniczego, kopalnia zwraca się do wnioskodawcy z propozycją naprawy szkody. Jeśli taki związek nie zachodzi, roszczenia wnioskodawcy są oddalane.

Podstawą prawną do wykonania naprawy szkody są uzgodnienia pomiędzy poszkodowanym a przedsiębiorcą – warunek ten nie dotyczy sytuacji awaryjnych.

W sprawach spornych ugodę zastępuje prawomocny wyrok sądu powszechnego.

Naprawa szkody polegająca na przywróceniu stanu poprzedniego może być wykonana przez przedsiębiorcę lub przez poszkodowanego. W pierwszym przypadku KGHM powierza wykonanie robót budowlanych specjalistycznym firmom zewnętrznym. W drugim przypadku, za zgodą kopalni, poszkodowany może wykonać roboty naprawcze we własnym zakresie, na koszt kopalni, na uzgodnionych warunkach. Jeśli przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe albo gdy pociąga za sobą nieadekwatne do szkody koszty, wówczas poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie.